wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Cmentarze, synagogi na zdjęciach Piotra Piluka

„Niewyjaśnione dziedzictwo. Ślady niemieckich Żydów na Śląsku” to tytuł wystawy w Muzeum Etnograficznym, na której zobaczymy fotografie dokumentalne Piotra Piluka przedstawiające cmentarze, synagogi i inne żydowskie zabytki Wrocławia i Dolnego Śląska. Wystawa czynna od 8 listopada.

Piotr Piluk jest fotografem, publicystą i dokumentalistą. Od wielu lat realizuje własny projekt zatytułowany „Ślady Obecności", przedstawiając relikty kultury żydowskiej z miast Europy Środkowej i Wschodniej. Wystawą w Muzeum Etnograficznym, która odwiedzi także inne miasta regionu, fotograf chce przypomnieć dziedzictwo niemieckich Żydów, przez wiele lat zapomniane i niedostrzegane.

Zobaczymy fotografie powstałe w latach 1989-2013, pokazujące zabytki z XIX i początku XX wieku, między innymi cmentarze żydowskie we Wrocławiu, Legnicy i Wałbrzychu, wrocławską Synagogę Pod Białym Bocianem, szpital żydowski we Wrocławiu.

 „Wybrane przeze mnie zabytki unaoczniają część procesów zachodzących w tamtych czasach na styku kultur niemieckiej i żydowskiej, jak choćby zjawisko asymilacji - tłumaczy Piotr Piluk - na wybranych, reprezentatywnych przykładach chcę pokazać zabytki żydowskie i wyjaśnić ich znaczenie w kontekście historycznych związków z Berlinem. Berlin w XIX wieku stanowił centralny ośrodek oświecenia żydowskiego (Haskali) w Niemczech i wpływał na społeczności żydowskie Wrocławia i innych śląskich miast”.

Istotną cechą fotografii Piotra Piluka jest ich dopracowana estetyka, choć przede wszystkim mają one charakter dokumentalny.

Wystawie towarzyszy katalog z wybranymi fotografiami oraz tekstami omawiającymi prezentowane zagadnienie; zaplanowano także cykl wykładów.

Piotr Piluk swoje fotografie prezentował i publikował w Polsce, Niemczech, Anglii, Bułgarii, Szwecji, USA i na Ukrainie. Jest działaczem warszawskiego oddziału Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. W 1996 roku otrzymał nagrodę na VII Festiwalu Mediów w Łodzi „Człowiek w zagrożeniu” za cykl artykułów „Kronika Dolnośląska”, drukowanych w „Słowie Żydowskim”, z którym współpracował od 1992 roku. Jest redaktorem działu polskiego „Słowa Żydowskiego”, miesięcznika wydawanego przez ZG TSKŻ w Warszawie. Regularnie współpracuje z Centrum Historii Miejskiej we Lwowie, jest członkiem Rady Fundacji Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz pisze dla „Miasteczka Poznań”. W kręgu jego zainteresowań znajduje się jidyszystyka, niemcoznawstwo, sztuka XIX i XX wieku. Był dwukrotnym stypendystą YIVO Institute for Jewish Research w Nowym Jorku (2002, 2003) i Goethe Institut w Berlinie (2004, 2005). W 2010 roku współorganizował konferencję „Nowe perspektywy. Niemcy i Żydzi w Polsce po 1989 roku” (w Opolu i Warszawie). Prywatnie zaś jest miłośnikiem Wrocławia i Dolnego Śląska.

a

„Niewyjaśnione dziedzictwo. Ślady niemieckich Żydów na Śląsku” - fotografie dokumentalne Piotra Piluka, wystawa czynna od 8 listopada 2013 - 8 stycznia 2014, Muzeum Etnograficzne, ul Traugutta 111/113.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl