wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 10:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Bruno Schulz Festiwal

Sesja naukowa poświęcona Tadeuszowi Różewiczowi, zjazd bibliotekarzy, koncerty, wystawy, a także gra uliczna i happeningi złożą się na tegoroczną, drugą wrocławską edycję Bruno Schulz Festiwal. Wydarzenie potrwa cztery dni – od 20 do 24 listopada.

Festiwalowi patronuje Bruno Schulz, ale wydarzenia festiwalowe nie koncentrują się na analizie dorobku literackiego słynnego pisarza z Drohobycza. Schulz jest tu bowiem symbolem, wokół którego koncentrować się ma cykliczne święto sztuki i literatury. Pisarz stał się uosobieniem tragicznej historii narodu żydowskiego i ofiarą Holokaustu, pozostaje równocześnie jednym z najczęściej czytanych, tłumaczonych, komentowanych i adaptowanych autorów piszących w języku polskim na świecie.

– Mam nadzieję, że Festiwal Brunona Schulza będzie gościć we Wrocławiu na stałe – mówi Irek Grin, organizator imprezy. – Zeszłoroczna edycja służyła upamiętnieniu autora „Sklepów cynamonowych”, ale żaden pisarz nie jest postacią, o której można rozmawiać bez przerwy, dlatego w tym roku Schulz wystąpi w charakterze patrona, symbolu festiwalu, podczas którego prezentujemy najnowsze trendy w literaturze, sztuce, filmie – dodaje Grin.

Każdej edycji BSF towarzyszy sesja naukowa na Uniwersytecie Wrocławskim. W tym roku sesja będzie poświęcona Tadeuszowi Różewiczowi.

Pod hasłem „Tadeusz Różewicz – próba rekonstrukcji. Bio-grafia, historia, kultura” uczestnicy konferencji zajmą się późną twórczością poety i dramaturga. Punktem granicznym, który otwiera nowy okres twórczości pisarza jest tom „Płaskorzeźba” z 1991 r. „Chcielibyśmy podjąć próbę nowego spojrzenia na te dwie tak różne, lecz równie intrygujące fazy twórczości poety, aby zrekonstruować ich specyfikę w trzech dopełniających się kontekstach: biografii twórczej samego Różewicza, wydarzeń historycznych oraz towarzyszących im przemian kulturowych i cywilizacyjnych” – podkreślają organizatorzy konferencji, czyli Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Katedra Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Wydziału Polonistyki UJ.

W ramach festiwalu przewidziano m.in. wystawę prac Artura Szyka „Żyd, Polak, Patriota, Iluminator” (Aula Ossolinem, ul. Szewska 37). Artur Szyk był artystą malarzem, karykaturzystą i miniaturzystą. Urodził się w 1894 r. w żydowskiej rodzinie w Łodzi. Studiował sztukę w Krakowie i Paryżu. Tworzył w Polsce, Francji, Wielkiej Brytanii oraz w USA. Obrazował historię wielu państw i narodów: polskiego, żydowskiego, amerykańskiego czy francuskiego. W latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku stworzył monumentalne cykle iluminacji „Statutu Kaliskiego” Bolesława Pobożnego z roku 1264 oraz tzw. Hagady Lwowskiej – historii wyjścia Żydów z Egiptu do Ziemi Obiecanej. Tworzył portrety wielkich przywódców i żołnierzy m.in.: Józefa Piłsudskiego, Berka Joselewicza, Joanny D’Arc, Władysława Jagiełły, Elżbiety I, F.D. Roosevelta, Chaima Salomona, Tomasza Jeffersona, wplatając je często w kontekst kaligrafowanych cytatów, podkreślających fundamentalne motywy jego arcydzieł: wolności, niepodległości, demokracji, praw człowieka. Twórca sławnych w czasie II wojny światowej karykatur antynazistowskich. Zmarł w Nowym Jorku w 1951 r. Wystawę oglądać można od 20 do 24 listopada w Ossolineum w godzinach od 10.00 do 18.00.

BSF to także koncerty, m.in. wystąpią Świetliki i węgierski zespół Balaton (Impart, ul. Mazowiecka 17, niedziela 24 listopada, godz.19.30). W Klubogalerii Szajba 22 listopada zagra P.G.R. – Poezjazz. P.G.R.(Projekt Grzegorza Rogali) – jest efektem fascynacji muzyką żydowską i polskim folkiem jazzowego puzonisty i kompozytora Grzegorza Rogali. W czasie stypendium na Berklee College of Music w Bostonie młody polski jazzman poznał izraelską saksofonistkę Sagit Zilberman. Ta współpraca zaowocowała także nowym programem z piosenkami do tekstów Brunona Schulza. Bilety kosztują w przedsprzedaży 10 zł i 15 zł w dniu koncertu. Można je kupić w Centrum Kultury Zamek i w Klubogalerii Szajba przy ul. św. Antoniego.

W programie festiwalu znajdą się też spotkania autorskie z Hanną Krall (sobota, 23 listopada, godz. 19.00, ZN im. Ossolińskich) – spotkanie z nią poprowadzi Jacek Antczak, a fragmenty jej książki „Biała Maria” czytać będzie Anna Polony. Zaginioną powieść Schulza „Mesjasz” spróbuje zrekonstruować Paweł Huelle (sobota, 23 listopada, Ossolineum, godz. 15.15), w programie spotkania z Agatą Bielik-Robson i Dariuszem Rosiakiem, Nataszą Goerke, Olgą Tokarczuk i Magdaleną Tulli. Będą też Eustachy Rylski, Andrzej Bart, Bożena Keff, Anna Wasilewska i Adam Wiedeman.

W sobotę, 23 listopada, w Księgarni Hiszpańskiej przy ul. Szajnochy swoje atelier rodem z XIX wieku rozłoży fotograf. Będzie można sfotografować się i zobaczyć, jak powstają portrety na szkle w technice płyty kolodionowej (pokaz otwarty od godz. 11.00-15.00). Wrocławianie będą mogli wziąć udział w grze ulicznej „Dybuki” (start w niedzielę o godz. 12.00 przy Księgarni Hiszpańskiej Elite), o godz. 15.00 goście festiwalu uwolnią swoje książki w skrzyneczce bookrossingowej na Rynku.  

Szczegóły programu  na stronie festiwalu.

Festiwalowi towarzyszy Konferencja Bibliotekarzy, podczas której zainteresowani będą się uczyć m.in. organizacji imprez, nie tylko literackich.

ak

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl