Brave Kids 2015 – od Brazylii po Syberię [WIDEO]

Przed nami szósta edycja projektu Brave Kids – do Wrocławia przyjadą tancerze z Rio de Janeiro, artyści z Buriacji i Ukrainy oraz aktorzy ze Słowacji. 

  • Dziecie z Brazylii

  • Dzieci z Buriacji


Brave Kids to projekt, w ramach którego do Polski przyjeżdżają dzieci z różnych krajów, kultur i tradycji. Dla wszystkich działalność artystyczna to szansa na tworzenie lepszej rzeczywistości i samodzielne kształtowanie własnej przyszłości.

W 2015 roku Brave Kids we Wrocławiu potrwa od 20 czerwca do 10 lipca. W tym czasie będzie można zobaczyć barwne parady i pokazy, a w warsztatach artystycznych wezmą udział również dzieci z naszego miasta. Lokalną część projektu zamknie spektakl, w którym na jednej scenie znajdą się wszyscy młodzi artyści goszczący we Wrocławiu. Projekt odbędzie się równolegle także w Warszawie, Wałbrzychu, Puszczykowie koło Poznania oraz Przemyślu. Po dwóch tygodniach wszystkie Brave Kids pojadą do Zagórza Śląskiego koło Wałbrzycha, gdzie będą przygotowywały wielki spektakl finałowy. Odbędzie się 10 lipca na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu.

W tym roku uczestnikami Brave Kids 2015 we Wrocławiu będą:

Brazylia – Mais Caminhos

Nazwa grupy oznacza po portugalsku „Więcej Ścieżek”. To projekt edukacyjny dla dzieci z faweli w Rio de Janeiro. Młodzi Brazylijczycy zaprezentują trzy style tańca – maracatu, passinho oraz bojową capoeirę. Każdy z nich jest bardzo dynamiczny i łączy bardzo dawne tradycje afrykańskie z indiańskimi. Projekt Main Caminhos otwiera perspektywy dzieciom z faweli Pavãozinho, która jest specyficzna o tyle, że leży między dzielnicami Ipanema i Copacabana, najbogatszymi w całej Brazylii. Kontrast społeczny jest tam bardzo wyraźny.

Rosja – grupa Odon z Buriacji

Dzieci z grupy Odon zaprezentują oryginalną ludową kulturę, tradycyjne pieśni, tańce i wierzenia ludów koczowniczych z Buriacji. To jedna z republik Federacji Rosyjskiej, która leży na Syberii, w pobliżu granicy z Mongolią. Dzieci z grupy Odon mieszkają na co dzień w internacie Republiki Buriacja. Celem grupy jest podtrzymanie tożsamości, nauczanie ojczystego, zagrożonego wymarciem języka, a także dawnych tradycji i obyczajów.

Ukraina – Dom Wspólnotowy Zboyisha

Grupa zaprezentuje przedstawienie ukazujące zróżnicowanie kultur i tradycji na Ukrainie. Dom Wspólnotowy w miejscowości Zboyisha tworzy środowisko przyjazne różnym formom aktywności artystycznej – od lekcji rapu, przez grę na gitarze czy bandurze (tradycyjny instrument muzyki ukraińskiej), po tworzenie filmów. Dzięki temu dzieci mogą odkrywać swoje pasje i poszerzać horyzonty.   

Słowacja – Teatr Dziecięcy Haliganda

Młodzi aktorzy przedstawią adaptację betlejemskiej opowieści. To będzie niezwykły spektakl, wzbogacony o mistyczną narrację i z wykorzystaniem wielkich kukieł. Teatr Haliganda to centrum kulturalno-edukacyjne realizujące różnego rodzaju projekty. Umożliwia dzieciom wszechstronny rozwój talentów artystycznych. 

Więcej o projekcie Brave Kids

 

Zgłoś uwagę