wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Brave Festival: Bębny w Rynku i ogień na wyspie

Trwa Brave Festival. Dziś (14 lipca) pokaz specjalny w wykonaniu grupy Balega z Sumatry Zachodniej, a wieczorem na Wyspie Słodowej rytualny teatr ze świątyni Kerali w Indiach.

Reklama

Dziś o godz. 17 tańczący wojownicy przejdą przez centrum Wrocławia. To będzie spektakularne widowisko, pobudzające wyobraźnię, pełne rytmu bębnów i pulsujące energią. Grupa Balega z Indonezji przedstawi tradycję randai – niesamowicie dynamiczny spektakl, w którym tradycyjna muzyka połączona jest z lokalną odmianą malajskiej sztuki walki silatu. Niezwykłe wrażenie robi sprawność fizyczna tancerzy, zwłaszcza akrobacje oraz inscenizacje walki. Uwagę przykuwają także ich specjalnie uszyte spodnie, na których grają jak na bębnach. Sami tancerze bawią się przy tym znakomicie i porywają publiczność. Początek przy Centrum Festiwalowym (Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58). Wstęp wolny.

Natomiast wieczorem o godz. 21.30 na Wyspie Słodowej będzie można zobaczyć jedną z najstarszych tradycji teatralnych Indii, wpisaną na Listę Światowego Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO.

Mudijettu (muṭiyēṭṭụ) prezentuje się w świątyniach bogini Bhadrakali (bhadrakāḷī) w centralnej Kerali. Repertuar nie jest szczególnie rozbudowany: podstawę fabuły mudijettu stanowi znana z puran (purāṇa) opowieść o bohaterskich czynach Bhadrakali – historia zabójstwa demona Dariki (dārikavadham). Bhadrakali prezentowana jest najczęściej jako posiadaczka obfitego biustu – to symbol urodzaju i sił witalnych – dlatego też sądzi się, że mudijettu może stanowić jedną z niewielu zachowanych do dzisiaj rytuałów związanych z kultem płodności. Z pewnością jest także starożytnym „prototypem” znanych współcześnie keralskich form teatralnych, na przykład teatru kathakali.

Mudijettu ma wyraźnie religijny charakter – wystawiane jest w świątyniach po to, aby uczcić boginię, zadowolić ją, pokazać, że pamięć o jej bohaterskich czynach nadal żyje wśród wiernych. Dzięki temu Bhadrakali ma spojrzeć przychylnym okiem na wioskę, na jej mieszkańców i sprawować nad nimi opiekę przez kolejny rok, aż do następnego przedstawienia. Teatralna prezentacja historii bogini ma także moc uzdrawiającą i zapobiega zwłaszcza ospie.

Mudijettu będzie można zobaczyć też w środę 16 lipca o godz. 21.30 na Wyspie Słodowej. Bilety kosztują 30 zł i 40 zł.

ak

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl