wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Brama przy synagodze otwarta [ZDJĘCIA]

W czerwcu w ramach remontu kamienicy przy ul. Włodkowica 7-9 zamknięto bramę, która prowadzi do dziedzińca Synagogi pod Białym Bocianem. Po gruntownych pracach konserwatorskich można nią już przejść. To koniec utrudnień dla pieszych, którzy musieli nadrobić drogi by dostać się m.in. nad fosę czy do ulicy Włodkowica.

Reklama

Teraz już widać, że szare odrapane wnętrze bardzo się zmieniło. Obecnie w jej wnętrzu dominuje kolor piaskowy. Uzupełniono ubytki między ceramicznymi ozdobami przejścia, które po odczyszczeniu także są w odcieniu piaskowca. Do tej pory były szare. To tylko jeden z elementów remontu zabytkowej kamienicy. Prace zasadnicze trwają obecnie od ulicy Włodkowica. Tam pełną parą idą roboty związane z odrestaurowaniem elewacji. W ramach tej inwestycji dawny blask odzyska charakterystyczna wieżyczka budynku. Wykonawca odnowi także elementy ozdobne m.in. kartusze i maszkarony. Koszt remontu to ponad 350 tys. złotych, z czego dotacja Miejskiego Konserwatora Zabytków to 256 tys. zł. Prace mają się zakończyć w październiku. Wykonawcą jest spółka Hexagon.

Remont i plany

Remont kamienicy trwa już od 2012 roku. Do tej pory odnowiono część budynku od strony dziedzińca. Na ten cen wydano 1,3 mln zł. Kamienica ma nowe okna oraz dach i kolorystycznie nawiązuje do sąsiadującej z nią synagogi. Po zakończeniu tegorocznego etapu prac do odnowienia zostanie tylko mały fragment elewacji od ul. Włodkowica. W kolejnych latach Gmina Wyznaniowa Żydowska zamierza wyremontować wnętrze kamienicy, w którym powstaną lokale komercyjne i mieszkania.

Historia budynku

Budynek przy Włodkowica 7-9 wzniesiono w 1901 roku według projektu Richarda Ehrlicha. Umieszczono w nim szkołę religijną i mieszkania rabinów czyli najważniejsze instytucje Gminy Żydowskiej. Swoją funkcję gmach spełniał do 10 czerwca 1943 roku, kiedy to gminę zlikwidowano, a jej zarząd wywieziono do obozu koncentracyjnego. Od 1945 roku działa tu polska Gmina Żydowska. Obecnie w budynku znajduje się stołówka, mieszkania oraz zabytkowa łaźnia. Od strony ul. Włodkowica mieści się Centrum Informacji Żydowskiej, a także restauracja La Maddalena i księgarnio-kawiarnia Cocofli. Kamienica należy do Gminy Wyznaniowej Żydowskiej.

MT

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl