wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Boże Narodzenie w Muzeum Miejskim [ZDJĘCIA, WIDEO]

Drewniane, szklane, kamienne, papierowe, krakowskie, z trawy, na liściu, na desce… Ponad 130 szopek bożonarodzeniowych z całego świata można podziwiać w Muzeum Miejskim Wrocławia już od niedzieli 6 grudnia.

Reklama

„Przybieżeli do Betlejem. Szopki bożonarodzeniowe z całego świata” to wystawa, która nie tylko wprowadza w czas świąteczny, ale pokazuje, jak bogata w treść jest zbliżająca się uroczystość Bożego Narodzenia. – Przygotowywaliśmy tę wystawę trzy lata, te misteria wszyscy chcą wystawiać w czas Bożego Narodzenia – podkreśla Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia.

Szopki z całego świata mają tylko jedną wspólną cechę – obecność Świętej Rodziny. Cała reszta to wynik okresu i miejsca, w którym szopka powstała. – Na wystawie są szopki z całego świata, oprócz naszych rodzimych można zobaczyć te pochodzące z krajów misyjnych – mówi Magdalena Szmida-Półbratek kurator wystawy. – Wiele egzotycznych dla nas szopek pochodzi właśnie ze zbiorów polskich misjonarzy, którzy ze swoich placówek je przywożą – dodaje. I tak możemy zamiast klasycznej szopki jurtę, ciemnoskórą Maryję, skośnookiego Józefa czy Jezusa, przy którym leży mały tygrys.

Najwięcej szopek jest jednak z Polski. Cała jedna sala poświęcona jest najbardziej okazałym szopkom typu krakowskiego. Pięknie podświetlone z ruszającymi się postaciami szopki krakowskie, a wśród nich jedna perełka, gdzie zamiast wież kościoła mariackiego jest wrocławski ratusz. Wrocławskich akcentów w scenach Bożego Narodzenia jest więcej. – Mamy tutaj przepiękną szopkę z Trzebnicy, wykonaną przez Bruno Tschötschela, w tle widać zarys kamienic z wrocławskiego Rynku i pl. Solnego, są tu także postacie św. Franciszka czy Karola Boromeusza, ponieważ dzieło zostało wykonane właśnie dla boromeuszek – opowiada Maciej Łagiewski. Lokalne elementy krajobrazu widać na bardzo wielu dziełach. – Chodziło o to, by podkreślić swojskość szopki, to, co autor miał za oknem, to często widać w szopce – mówi kuratorka wystawy. – W XIX wieku była moda na to, by w szopce wiać było otoczenie – góry, miasta… Aby każdy, kto ją zobaczył, mógł powiedzieć: „Patrz! Moja chałupa tam stoi” – dodaje Magdalena Szmida-Półbratek.

Szopki barokowe są najstarszymi eksponatami na wystawie – osiemnastowieczne szopki Michaela Ignatiusa Klahra, które trafiły na wystawę z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu.Dopełnieniem wystawy jest kolekcja strojów kolędniczych oraz obrazków z jasełkami. Klimat Bożego Narodzenia podkreślają także grające w tle kolędy i żywe choinki, które przyjechały z Nadleśnictwa Oleśnica. Stanęły one na wyjątkowych podstawkach, pochodzących z prywatnej kolekcji.– Wystawa jest przygotowana głównie dla najmłodszych, dlatego, my, dorośli będziemy musieli się nieco do nich schylić, ale to przecież dzieci najbardziej zachwycają się w kościołach scenami narodzenia Jezusa – podkreśla dyrektor muzeum.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl