wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:45

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wieża ciśnień z al. Wiśniowej ma nowego właściciela
Wieża ciśnień z al. Wiśniowej ma nowego właściciela

Dzisiaj podpisano akt notarialny na sprzedaż wieży ciśnień z al. Wiśniowej. Nowym właścicielem spółki, do której należał ten zabytkowy obiekt została grupa budowlana Adamietz Sp. z o.o..

Reklama

W lato 2016 roku wieża ciśnień z al. Wiśniowej została wystawiona na sprzedaż. Teraz znalazła nabywcę.  

– Wieża to obiekt bliski memu sercu, poświęciłem jej wiele lat życia, stąd decyzja o sprzedaży nie należała do najłatwiejszych. Wierzę jednak, że trafia ona w dobre ręce i pozostanie w krajobrazie Wrocławia jako znany i uznany obiekt na lata 0 powiedział Helmut Stephan, dotychczasowy właściciel wieży ciśnień z al. Wiśniowej.

62-metrowa konstrukcja powstała w 1905 r. wg projektu niemieckiego architekta Karla Klimma. Renowacja obiektu rozpoczęła się w 1995 r. po przejęciu wieży od miasta przez spółkę należącą do Helmuta Stephana. Odnowiona wieża i jej najbliższa okolica to wkład kilkunastu lat wytężonej pracy oraz wielu milionów złotych.

Czytaj więcej: Historia remontu wieży ciśnień

– W uznaniu wysiłków pana Stephana, który z niezwykłą pieczołowitością odnowił, a następnie utrzymywał wieżę w pięknej formie, chcemy uhonorować obiekt jego nazwiskiem.

Stephan Tower będzie miejscem spotkań, gdzie tak jak dotychczas będzie prowadzona restauracja, a na górnych piętrach powstanie hotel. Część obiektu chcemy też przeznaczyć na przestrzeń biurową dla naszego wrocławskiego oddziału – dodał Rajmund Adamietz, właściciel i prezes zarządu Adamietz Sp. z o.o..

Nietypowa nieruchomość

– Dla nas było to nietypowe wyzwanie z jednej strony ze względu na zabytkowy charakter nieruchomości, ale też ze względu na rozmiar transakcji, gdyż przeważnie doradzamy przy większych projektach. Jako mieszkańcowi Wrocławia bardzo zależało mi, aby ten zabytkowy obiekt przez kolejne lata mógł w pełni realizować swój potencjał. Grupa Adamietz to gwarancja wykonawstwa na najwyższym poziomie, a tym samym pełen rozkwit i czasy świetności dla tej naszej lokalnej perełki – skomentował Grzegorz Trubiłowicz z firmy Top Property Partners, która obsługiwała transakcję.

Historia wieży ciśnień

Wieża ciśnień to jedna z atrakcyjniejszych wizytówek Wrocławia. Solidnie skonstruowana w pierwszych latach XX wieku ze spokojem przetrzymała ponad 100 lat mimo poważnych uszkodzeń podczas obu wojen światowych. Z ogromnym poświęceniem oraz nakładem dużych środków świetność przywrócił jej Helmut Stephan.

(Widok z wieży ciśnień) Rozmiary wieży są imponujące: 62 m wysokości, 20 m szerokości i 13 poziomów. Zbudowana w 1905 według projektu znanego niemieckiego architekta Karla Klimma. Jako wieża ciśnień posiada wyjątkowo solidną konstrukcję, aby wytrzymywać ogromne obciążenia dynamiczne przez co jest obiektem, który przetrwał wiek i ma szansę pozostać w architekturze Wrocławia na dobre.

Renowacja obiektu rozpoczęła się w 1995 r. – zewnętrzna warstwa z czerwonej cegły, płaskorzeźby, piwnica oraz pierwsze cztery poziomy wraz z tarasem wewnętrznym zostały odrestaurowane z niebywałą precyzją. Dotychczas na niższych piętrach funkcjonowała restauracja, na parterze w formie bistro, a na piętrze drugim lokal premium w formie a’la carte. Wyższe poziomy wymagają wykończenia pod docelowe przeznaczenie. Obecnie piętra są wydzielone solidną stalową konstrukcją. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl