wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:15

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Dolnośląski Gryf – nagradzamy jakość, nie wielkość
Marek Pasztetnik źródło: ZIG
Marek Pasztetnik

Z Markiem Pasztetnikiem, prezesem Zarządu Zachodniej Izby Gospodarczej, przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Konkursu „Dolnośląski Gryf-Nagroda Gospodarcza” rozmawia Katarzyna Kunka.

Reklama

W tym roku Konkurs „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza” odbywa się już po raz trzynasty. Z roku na rok liczba jego uczestników wzrasta…

– Rzeczywiście. Pierwsza edycja naszego Konkursu odbyła się już w 2004 roku. Od tamtej pory w konkursie wzięło udział ponad tysiąc dolnośląskich firm i samorządów, spośród których wyłoniono 87 laureatów. Od początku istnienia liczba kandydatów zgłaszających się do naszego konkursu wzrosła kilkukrotnie. W 2014 roku zanotowaliśmy 150 zgłoszeń, podczas gdy już w ubiegłym roku było ich ponad 200. Świadczy to o tym, że Konkurs „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza” stał się jedną z najbardziej prestiżowych nagród z dziedziny gospodarki i biznesu w naszym regionie.

Kto może wziąć udział w konkursie?

– Jest on przeznaczony zarówno dla przedsiębiorstw, jak i jednostek samorządu terytorialnego z Dolnego Śląska. To konkurs gospodarczy, dlatego biorą w nim udział zarówno ci, którzy bezpośrednio zajmują się przedsiębiorczością, jak i te podmioty, które im w tym pomagają. Tak naprawdę jedynym kryterium koniecznym do wzięcia udziału w naszym przedsięwzięciu jest legalnie prowadzona działalność na terenie Polski. Nagradzamy bowiem jakość prowadzenia usług, a nie wielkość przedsiębiorstwa czy jednostki samorządu. Wystarczy wypełnić ankietę zgłoszeniową, na podstawie której oceny uczestników dokonuje Kapituła Konkursu, w skład której wchodzą wybitni eksperci ze świata biznesu, nauki i polityki. Zgłoszenia w formie ankiet można przesyłać jeszcze do 23 września 2016 r., zarówno drogą elektroniczną, jak i pocztą tradycyjną na adres Zachodniej Izby Gospodarczej. W tym roku szczególnie doceniana jest innowacyjność i zaangażowanie inwestycyjne, a także działalność na rzecz lokalnej społeczności. Spośród kandydatów w każdej kategorii wspomniana Kapituła wybiera trzech nominowanych, a następnie zwycięzcę, który otrzymuje statuetkę „Dolnośląskiego Gryfa”. Co ważne, udział w naszym przedsięwzięciu nie wiąże się z żadnymi opłatami. Nie udzielamy też informacji o tym, kto zgłosił się do naszego konkursu. Nikt więc nie będzie się czuł przegrany, jeśli nie zostanie laureatem, aczkolwiek każdy ma szansę dołączyć do grona zwycięzców.

W konkursie jest kilka kategorii, w których oceniani są kandydaci. Jakie obowiązują w tym roku?

– Kategorie są tak skonstruowane, żeby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.  W tym roku kandydaci oceniani są w ośmiu kategoriach: Nagroda za innowacyjny pomysł na biznes/rozwój mikro i małych przedsiębiorstw, Nagroda za innowacyjny pomysł na biznes/ rozwój średnich i dużych przedsiębiorstw, Nagroda Dolnośląski Produkt Roku, Nagroda za społeczną odpowiedzialność firmy,  Nagroda za szczególne osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju Dolnego Śląska, Nagroda dla samorządów za szczególne sukcesy we współpracy z biznesem oraz w dwóch nowych kategoriach: Nagrodzie dla Ambasadora Dolnego Śląska, czyli kogoś, kto poprzez swoją działalność promuje nasz region w Polsce i na świecie, oraz w kategorii: Nagroda dla Pioniera Wieku Cyfrowego, czyli dla firmy lub instytucji wyróżniającej się wykorzystywaniem nowych technologii  w swojej działalności.

Kto zasiada w kapitule konkursu?

– Kapituła ma bardzo merytoryczne podejście do wszystkich uczestników . Ponadto cechuje ją profesjonalizm. Od lat zasiadają w niej dolnośląscy przedstawiciele świata biznesu i samorządów, ekonomiści oraz rektorzy wrocławskich uczelni wyższych. W tym roku nowym przewodniczącym Kapituły został prof. dr hab. Andrzej Kaleta – Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Ten skład jest gwarancją, że Kapituła posiada pełną autonomię i potrafi wyłonić rzeczywiście najlepsze przedsiębiorstwa, instytucje oraz samorządy w danej kategorii. Pełną listę członków Kapituły Konkursu można znaleźć na naszej stronie internetowej: www.gryfy.pl

Wygrana w konkursie zwykle oznacza dla zwycięzcy określone korzyści. Co zyskują zdobywcy Dolnośląskich Gryfów? 

– Poza statuetką „Dolnośląskiego Gryfa”, prestiżem i rozgłosem w środowisku gospodarczym Dolnego Śląska, każda zwycięska firma i samorząd otrzymają reklamę w internecie m.in. na portalu Onet Biznes, jak również w regionalnych i lokalnych mediach. Jako organizatorom bardzo zależy nam na tym, aby wyróżnione przedsiębiorstwa i samorządy mocno zaistniały w świadomości nie tylko mieszkańców Dolnego Śląska, ale również całego kraju.  Ponadto zwycięskie firmy i samorządy mają łatwiej, jeśli chodzi o nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych. Podsumowując - dzięki konkursowi nasi laureaci stają się jeszcze bardziej konkurencyjni.

Kiedy poznamy laureatów tegorocznych Dolnośląskich Gryfów?

– Jak co roku zwieńczeniem konkursu będzie Wielka Gala Biznesu, która od lat przyciąga najważniejsze osobistości Dolnego Śląska ze świata biznesu, nauki, polityki i kultury. W tym roku odbędzie się ona 17 października w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, tradycyjnie w poniedziałek. W ubiegłym roku uroczystość ta przyciągnęła blisko tysiąc gości. Liczymy na to, że w tym roku będzie podobnie. Zaproszeni są przedstawiciele wszystkich przedsiębiorstw i instytucji, które zgłosiły się do konkursu, a to naprawdę duże wydarzenie.

Czytaj więcej – Gryfy 2016 – nagrody dla dolnośląskich firm

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl