wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 19:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Biennale WRO 2015. W tym roku z rekordową publicznością [PROGRAM]

250 artystów i ich najnowsze dzieła (ponad 2000!), wystawy, koncerty, konferencje, program dla najmłodszych i…stutysięczna publiczność. To czeka nas już za miesiąc, kiedy rozpocznie się Biennale WRO. Wbrew pozorom, nie powinniśmy się bać sztuki nowych mediów. Kto wie, czy nie najlepiej komentuje rzeczywistość i przemiany społeczne, jakie w niej zachodzą.

Reklama

Sztuka testem współczesności

Mottem tegorocznej, 16 już edycji, to „Test Exposure”. – Co oznacza, że sztuka nie jest tylko wydzielonym obszarem, ale w jej formach i dziełach odbijają się w najróżniejszy sposób sprawy codzienne, niekiedy bardzo ważne, podstawowe dla naszych emocji – wyjaśnia Piotr Krajewski, dyrektor artystyczny Biennale. Przypomina, że sztuka jest rodzajem komentowania doświadczenia, wchodzi w różne pola – psychologii, nauk biologicznych, społecznych, inżynierii. – Staje się więc pewnego rodzaju testem współczesności – dodaje Krajewski.

WRO w całym Wrocławiu

Co zobaczymy przez półtora miesiąca w różnych lokalizacjach Wrocławia (m.in. w Centrum Sztuki WRO, nowym gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej, Muzeum Narodowym, Scenie na Świebodzkim, Galerii Entropia, czy Domu Handlowym Renoma)? – Pokazujemy sztukę najnowszą i chcemy zobaczyć, jak ona będzie wyglądać w tych nietypowych przestrzeniach – opowiada Piotr Krajewski. Będą projekcje, instalacje, performance, koncerty (w porozumieniu z festiwalem Musica Electronica Nova), warsztaty, konferencje (m.in. o mieście przyszłości) i programy dla najmłodszych, będzie też nowa nagroda WRO za najlepszy w Polsce dyplom sztuki mediów.

Instalacja Piotra Kurki "Easy Reader"

Sofa na jednej nodze, swobodny czytelnik

Artyści z całego świata przygotowali 2300 prac. Są wśród nich „Balance From Within” Amerykanina Jacoba Tonskiego. To instalacja z sofą, która ma 170 lat, a została postawiona na jednej nodze i trzyma poziom (za sprawą technologii, jakich używa się w satelitach). Fanom sztuki spodoba się np. instalacja „Captives” Quayoli seria rzeźb wyciętych w materiale przez robota (nawiązują do cyklu Michała Anioła, którego mistrz nie skończył). Pochodząca z Tajwanu Ya Wen Fu i jej niezwykła instalacja „Space in Between” zainteresują wielu tych, którzy interesują się ruchem ciała w przestrzeni i inżynierią. A Piotr Kurka pokaże, że choć coraz mniej mamy Easy Riderów, to wciąż możemy zostać Easy Readerami.

100 tysięcy odwiedzających

Szef Biennale spodziewa się, że w maju i czerwcu we wszystkich wydarzeniach weźmie udział nie mniej niż 100 tysięcy osób (tylu odwiedzających zanotowano podczas ubiegłego WRO w 2013 roku). – Nagle okazało się, że są grupy widzów o bardzo różnych potrzebach, zainteresowaniach, inaczej patrzących na media, mających inne doświadczenia, którzy potrafią znaleźć coś interesującego, ale i wprowadzają swoje kryteria oceny – przyznaje dyrektor artystyczny Biennale. Jednym z kuratorów została m.in. pisarka i krytyk literacka Agnieszka Wolny-Hamkało.

Wstęp na wiele wydarzeń od 13 maja do 30 czerwca będzie darmowy. – Nie chcemy stawiać przed naszymi widzami barier – wyjaśnia Piotr Krajewski. Dokładny program imprez znajdziecie na stronie Biennale.

Program dla dzieci Małe WRO

Biennale Sztuki Mediów WRO 2015 Test Exposure

Małe WRO

13 maja – 30 czerwca 2015

Oprowadzania dla grup zorganizowanych – każdy wtorek i czwartek

Przewodnik Małego WRO – publikacja | Rodzinne spacery | Zaprzyjaźnianie ze sztuką

Nowa Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu – Centrum Sztuki WRO - DH Renoma

Małego WRO to kierowany do dzieci, rodziców, grup zorganizowany i szkolnych, komplementarny program 16. Biennale Sztuki Mediów WRO 2015, na który składać się będzie szereg bezpłatnych działań dla dzieci i ich najbliższych – rodziców i opiekunów.

Przez wszystkie wystawy Biennale prowadzić będzie Ścieżka Małego WRO, prezentująca wybrane, szczególnie interesujące dla najmłodszych odbiorców prace. Towarzyszyć im będą specjalne opisy, ujęte również w książeczce - Przewodniku Małego WRO wraz z zagadkami, zadaniami i rysowankami. Publikacja będzie bezpłatnym materiałem edukacyjnym dla najmłodszych gości Biennale.

Dla grup zorganizowanych zaplanowane zostały oprowadzania po wystawach pod opieką Przewodników Sztuki. Odbywać się będą w każdy wtorek i czwartek maja i czerwca, po wcześniejszej rezerwacji mailowej: [email protected].

Harmonogram wydarzeń specjalnych:

  • od 12.04 w Czytelni Mediów w Centrum Sztuki WRO dostępna jest specjalna ścieżka tematyczna Rozgrzewka przez Małym WRO 2015, zawierająca prace prezentowane podczas WRO 2013, zapraszająca dzieci i rodziców do udziału w tegorocznych wydarzeniach.
  • 16.05 – specjalny  program dla dzieci w Centrum Sztuki WRO i nowej Bibliotece Uniwersyteckiej w ramach Biennale WRO i Europejskiej Nocy Muzeów.
  • 17.05 - specjalny Niedzielny Poranek Filmowy, którego program został przygotowany z filmów animowanych nadesłanych z całego świata w trakcie otwartego naboru prac na Biennale WRO 2015.
  • 1.06 - Dzień Dziecka – Interaktywne Malowanie Światłem
  • Sieciowy projekt łączący Centrum Sztuki WRO z Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu oraz Keleketla! Library w Johannesburgu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl