wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Anna Maria Jopek w Teatrze Pieśni Kozła
Kliknij, aby powiększyć
Anna Maria Jopek śpiewa z aktorami Teatru Pieśń Kozła materiały organizatorów
Anna Maria Jopek śpiewa z aktorami Teatru Pieśń Kozła

Aktorzy serialowi, których nie podejrzewalibyśmy o zainteresowanie badaniami nad dawnymi pieśniami - Kacper Kuszewski, Monika Dryl znani m.in. z „M jak miłość”, czy „Szpilek na Giewoncie” śpiewają w premierowym spektaklu Teatru Pieśni Kozła „Return to the voice”. Na scenie wystąpią obok znanej wokalistki Anny Marii Jopek w międzynarodowym zespole.

Reklama

„Return to the voice” to spektakl poświęcony szkockiej muzyce, do którego Grzegorz Bral wraz z zespołem zbierali materiały przez ostatnie dwa lata. Projekt został zbudowany na podstawie szeregu bardzo pięknych szkockich poematów ludowych. 

Nie dziwi, że dawnym śpiewem szkockim zainteresowała się Anna Maria Jopek i przyjęła zaproszenie Grzegorza Brala, by wystąpić w „Return to the voice”. Miłość do pieśni ludowych wyniosła z rodzinnego domu. Jej ojciec, Stanisław Jopek  był przez 40 lat śpiewakiem-solistą w Zespole Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Do historii przeszło jego wykonanie pieśni „Furman”. Anna Maria, mimo że jest wokalistką jazzową, ma na swoim koncie wiele projektów związanych z muzyką ludową i etniczną, jak choćby płytę „Polanna”. Z okazji roku Oskara Kolberga, polskiego badacza folkloru, wyruszyła jego szlakiem na Kurpie, by uczyć się od artystów ludowych tradycyjnego repertuaru.  Zachwyciła się też pieśniami w języku gaelickim.

- W tych pieśniach, kiedy się ich dotyka, dotyka się czegoś mocnego, prawdziwego i często trudnego. Język  gaelicki jest dla mnie zachwycający również z punktu widzenia sonorystyki, jest jak język zaklęć, elfów. Rezonowanie w tym języku jest mistyczne . Ze wszystkich miar uważałam mój udział w tym projekcie za bardzo rozwijający – mówiła Anna Maria Jopek w wywiadzie dla „Pangea Magazine”. 

Olbrzymim zaskoczeniem może być udział w spektaklu aktora znanego z „M jak miłość” Kacpra Kuszewskiego. Nie jest to jednak jego pierwsza współpraca z Teatrem Pieśni Kozła. Kuszewski, który zajął III miejsce w programie tv „Jak oni śpiewają” , chce zerwać z wizerunkiem aktora serialowego. Poszukuje nowych sposobów na wykonywanie zawodu aktora . W 2007 roku ukończył aktorskie studia podyplomowe (Master of Arts in Acting) Uniwersytetu w Manchester prowadzone przez aktorów Teatru Pieśń Kozła z Wrocławia. Po ukończeniu kursu został zaproszony do współpracy przy spektaklu „Pieśni Leara”.

Monika Dryl, aktorka, która na co dzień występowała w takich serialach jak „Na dobre i na złe”, „Plebania”, „Szpilki na Giewoncie”, czy „Prawo Agaty” jest również znakomitą wokalistką. Od kilku lat współpracuje z Teatrem Pieśni Kozła. W „Pieśniach Leara” gra rolę Kordelii.  Jest też laureatką III nagrody Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2001 roku oraz I nagrody festiwalu “Pamiętajmy o Osieckiej” w roku 2003. Założyła też zespół “The Monika quintet”.

W 2012 roku twórcy spektaklu podróżowali do Fort William, na wyspę Skye, do Edynburga i Glasgow, we wrześniu 2013 roku na wyspy Lewis i ponownie na Skye. Ich wyobraźnię ożywiło kilkanaście tysięcy archiwalnych nagrań z lat 50. i 60. XX w., stanowiących zapis tradycyjnej muzyki. Artystów Teatru Pieśni Kozła zainspirowały gaelickie psalmy i lamenty, a także pieśni wygnania z czasów, gdy Szkoci masowo emigrowali. Ogromny wkład w projekt miał także etnomuzykolog John Purser, autor książki o historii muzyki szkockiej. Przybliżył on twórcom tradycyjną muzykę Szkotów oraz pokazał dawne instrumenty przynależące ich kulturze, np. Bronze Age Horns, czyli rogi sprzed pięciu tysięcy lat. Podobne instrumenty zostały później wykorzystane w spektaklu.

Swoją światową premierę to wyjątkowe muzyczne przedstawienie miało na tegorocznym Fringe Festival w Edynburgu. "Return to the voice" , oprócz zachwytów publiczności, zdobyło też pięciogwiazdkowe recenzje i niezliczone komplementy w prasie.

Polska premiera 19 grudnia w Katedrze św. Marii Magdaleny. Pozostałe spektakle 20 i 21 grudnia.

Grzegorz Bral o premierze "Return to the voice"

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl