wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. AKT 3: Droga do pojednania: 1956–1974

Trzeci akt wystawy rozpoczyna przestrzeń o nieco bardziej osobistym charakterze, gdzie zapraszamy widza, aby nabrał trochę dystansu. Wszystko co widz do tej pory widział, słyszał i poczuł na tej wystawie przywiodło go z pewnością do konkluzji, że pojednanie niemiecko-polskie należy do rzeczy niemożliwych. Dlatego prowadzimy widza powoli w tym kierunku, pozwalając mu odkryć zapowiedzi pojednania i pokazując, że Bolesław Kominek nie był jedynym jego twórcą. Powstanie stowarzyszenia Akcja Znak Pokuty, które zamierza działać na rzecz pojednania Niemców z narodami, które ucierpiały w czasie wojny, homilia kardynała Juliusa Döpfnera wygłoszona w Berlinie, „Memorandum Wschodnie” niemieckiego Kościoła ewangelickiego z 1965 r. – to są fakty, z którymi zapoznaje się widz. Zaczyna on rozumieć, że te oraz inne wydarzenia stanowią kontekst, w którym kardynał Bolesław Kominek będzie mógł napisać orędzie i w którym pojednanie stanie się możliwe pomimo różnic.

Reklama

Czyż nie tą samą drogą podążał, tyle że na swój sposób, Bolesław Kominek, redagując w 1965 r. Orędzie biskupów polskich do ich niemieckich braci w chrystusowym urzędzie pasterskim? List przedstawiamy na wystawie w dwóch formach – jako faksymile oraz  w formie dwóch pulpitów dotykowych, gdzie zwiedzający może zapoznać się bardziej szczegółowo z tekstem listu w języku polskim, niemieckim, angielskim i włoskim.

Widz może następnie zapoznać się z chłodną odpowiedzią niemieckich biskupów na przesłanie Kominka. Ale może również dowiedzieć się, jakie były skutki listu, jak został przyjęty w społeczeństwie polskim, szczególnie jak zareagowała władza i partia komunistyczna, które zorganizowała nagonkę na biskupów.

A Kominek? Pokazujemy 9 lat życia, które zostały mu od czasu podpisania „przesłania”. Zostaje w końcu mianowany polskim biskupem archidiecezji wrocławskiej, co zatwierdza bulla Pawła VI Episcoporum Poloniae coetus, dostępuje zaszczytu i otrzymuje nominację kardynalską. Ale jest pod ciągłym nadzorem agentów tajnej policji – obrazują to zdjęcia kardynała, które tajne służby wykonały przed jego mieszkaniem! W tym module pokazujemy również uroczystości pogrzebowe Bolesława Kominka.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl