wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:37

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Narodowe Forum Muzyki
  4. Akademia Mendelssohnowska w NFM. Program

Miał osiemnaście lat, kiedy skomponował genialną wprost uwerturę do suity „Sen nocy letniej”, a jego geniusz objawił się światu muzycznemu.Jednak Feliks Mendelssohn-Bartholdy do historii przeszedł nie tylko jako kompozytor, ale i niestrudzony popularyzator twórczości Jana Sebastiana Bacha. To dzięki synowi bankiera świat poznał zapomnianą Pasję według św. Mateusza lipskiego kantora. Wykonania tego dzieła (w wersji mendelssohnowskiej) posłuchamy podczas Akademii Mendelssohnowskiej w NFM. Start imprezy 22 lutego.

Reklama

Akademia edukacyjna

Pomysł na Akademie pod wezwaniem konkretnych kompozytorów narodził się w NFM kilka lat temu. Pierwsza – bachowska – odbywała się jeszcze w dawnym budynku Filharmonii Wrocławskiej (podobnie jak haendlowska), z kolei mozartowska i aktualna mendelssohnowska już w NFM. Idea prezentowania muzyki kompozytora połączona ze świetnymi zajęciami i kursami mistrzowskimi ma rzeszę fanów. W tym roku czas na świętowanie muzyki Feliksa Mendelssohna-Bartholdy'ego podczas pięciu koncertów.

Akademia Mendelssohnowska  w NFM

Akademia Mendelssohnowska w NFM

Koncert / Klasyczna / Warsztaty
Termin od 22 lutego 2017 do 26 lutego 2017

Miejsce Narodowe Forum Muzyki

Zobacz

Feliks Mendelssohn, mistrz romantyzmu, wielbiciel Bacha

Niemieckiego kompozytora wybrano nieprzypadkowo – w tym przypada 170. rocznica jego śmierci, a także 500-lecie Reformacji (pochodzącego z żydowskiej rodziny Mendelssohna ochrzcił ewangelicki pastor). To także naturalna konsenkwencja, bo poprzednie akademie układano chronologicznie według twórczości ich bohaterów (Bach, Haendel, Mozart). 

Podczas pięciu dni Akademii Mendelssohnowskiej melomani posłuchają pięciu koncertów – od kameralnych po symfoniczne z szerokim repertuarem będącym dowodem na zainteresowania jednego z mistrzów epoki romantyzmu (muzyka religijna, symfonie, utwory kameralne). Największym wydarzeniem będzie wykonanie Pasji według św. Mateusza, odkrytej przez Mendelssohna na nowo dla świata i opracowanej w wersji, w jakiej dziś wprawdzie się tego dzieła na wykonuje często, jednak z punktu widzenia historycznego – szalenie ciekawej (26 lutego).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl