wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 6. Dolnośląski Festiwal Podróżników 17 Południk [PROGRAM]

Kolejna edycja Dolnośląskiego Festiwalu Podróżników 17 Południk, czyli okazja do spotkania w gronie miłośników dalekich stron i różnych kultur, osób podróżujących i tych dopiero planujących wielkie wojaże. Wymiana wrażeń i doświadczeń, opowieści o przeżyciach i filmowe fascynujące relacje z najodleglejszych zakątków świata. 

Reklama

Festiwal toczy się w niepowtarzalnym otoczeniu Gór Stołowych, w maleńkiej i niezwykle urokliwej miejscowości Pasterka, położonej tuż przy granicy z Republiką Czeską. Stali bywalcy imprezy, wiedzą, że między pokazami organizaowane są ciekawe konkursy, a fetiwalowe ognisko płonie do białego rana. Jeżeli chcecie do nich dołączyć, więcej praktycznych informacji i cały program znajdziecie na go.wroclaw: 

6. Dolnośląski Festiwal Podróżników 17 Południk

Wykład / Spotkania
Termin od 1 września 2017 do 3 września 2017

Miejsce DW Szczelinka

Zobacz

Festiwalowi goście i prelegenci

  • Katarzyna Biernacka: O harpiach, ślimakach, jaskiniach i dronach, czyli czego szukaliśmy w rezerwacie górskim w południowym Belize

fot. kasiabiernacka.com

Jakie są najgroźniejsze stworzenia żyjące w selvie i co jedzą drapieżne harpie? Gdzie szukać nieznanych nauce gatunków mikroskopijnych mięczaków? Po co zjeżdżać na dno leja krasowego o głębokości 100 metrów? Jak za pomocą kamery termowizyjnej znaleźć wyjce? Kasia Biernacka opowie o wspartej przez grant National Geographic wyprawie w góry południowego Belize.

  • Mateusz Waligóra: Chadar. Koniec lodowej drogi

fot.  mateuszwaligora.com

W styczniu 2017 r. dziennikarz „National Geographic Polska” Mateusz Waligóra wraz z fotografem Michałem Dzikowskim rozpoczęli nowy reporterski projekt. Dokumentują kultury, tradycje i miejsca, które właśnie teraz – dzisiaj ulegają nieodwracalnym zmianom. W ramach wyprawy Chadar Aztorin Expedition przemierzali zamarzniętą himalajską rzekę Zanskar, która zimą stanowi jedyne połączenie między północnoindyjskimi regionami Ladakh i Zanskar. Chadar – bo tak nazywa się wyjątkowy, praktykowany od wieków rytuał marszu lodowym szlakiem – niedługo zniknie. Dlaczego? Odpowiedź w trakcie prelekcji.

  • Anna Jaklewicz: Indonezja. Po drugiej stronie Raju

fot. annajaklewicz.pl

Dziewięć miesięcy w samotnej podróży, tysiące pokonanych kilometrów, dziesiątki odwiedzonych wysp. Indonezyjska wyprawa Anny Jaklewicz zaprowadziła ją na odległe archipelagi i w rejony zamieszkane przez grupy etniczne o unikatowych zwyczajach. Pokaz pozwoli przyjrzeć się bliżej kilku z nich, poznać bissu – tzw. piątą płeć, czyli androgenicznych szamanów z grupy etnicznej Bugis, wziąć udział w ich rytualnym tańcu ze sztyletami i dorocznym święcie mappalili, rozpoczynającym porę deszczową. U Toradżów, górali z Celebesu, przyjrzeć się niezwykłym pogrzebom, organizowanym nawet kilka lat po śmierci. Odwiedzić targ bawołów, świętych zwierząt Toradżów, by dowiedzieć się, dlaczego wartość niektórych przekracza cenę nowego samochodu. Pokaz slajdów uzupełnią unikatowe materiały filmowe –  w tym relacja wideo z szamańskiego rytuału, któremu poddała się Ania Jaklewicz. Spotkanie połączone z promocją książki – możliwość zakupu + autograf.

  • Tomasz i Alicja Woźniakowie: Afryka marzeń – śladmi geparda

fot. A. i T. Woźniak

Konsekwentnie od 12 lat podążają śladami dzikich i wolnych gepardów poprzez Mozambik, RPA, Botswanę, Namibię, Tanzanię, Zambię czy Zimbabwe. Gdy zaczynali swoją przygodę, żyło ich ok. 15 000 (koniec lat 90. XX w.), wedle ostatniego spisu pozostało już tylko ok. 7100. Pokażą życie rodzinne pustynnych słoni w krainie Samburu w Namibii oraz piesze tropienie lwów w Masai Mara na terenie RPA, noc przy wodopoju w Etosha na obserwacji czarnych nosorożców, odgłosy sawanny o poranku oraz atak słoni w buszu. Odsłonią także drugą, ciemną stronę ludzkiej natury – polowania „w puszkach”, opowiedzą o znanej w świecie „gepardziej mamie”, dr L. Marker i pokażą najsłynniejszą gepardzicę sawanny Masai Mara o imieniu Malajka (w języku suahili - Anioł) – bohaterkę jednego z odcinków serialu BBC. 

  • Aneta Skórnicka: Pura Vida, czyli rok w Ameryce Południowej

fot. A. Skórnicka

Aneta Skórnicka opowie o rocznej podróży po Ameryce Południowej, którą odbyła z katalońskim przyjacielem Francesc Garretą. Przez rok przemierzali oni bezdroża Peru, Kolumbii, Argentyny, Boliwii, Ekwadoru i Chile, ona – rysując, on – fotografując i pisząc. Bez planów, godzin, często nie wiedząc, gdzie będą spali, pozwalali, aby prowadziła ich droga i aby każdy dzień był niespodzianką. Wrócili na Stary Kontynent, ale podróż się nie skończyła. Towarzyszy im każdego dnia, oferując nowe spojrzenie na drugiego człowieka. Podczas prezentacji uczestnicy trafią do dżungli amazońskiej i małych wiosek andyjskich, na pustynię Atacama i do wielkich metropolii. Jednak przede wszystkim będzie to opowieść o niezwykłych spotkaniach. Podczas festiwalu bedzie do nabycia książka Anety Skórnickiej. 

oprac. na podstawie materiałów festiwalowych

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl