wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 4 marca: Czeska sobota we Wrocławiu

Od lekcji czeskiego i szybkiej randki, przez spacer śladami Czechów we Wrocławiu po koncert artystów z Pragi w Klubie pod Kolumnami - „Czeska sobota we Wrocławiu”, planowana na 4 marca, jest wypełniona wydarzeniami.

Reklama

Organizatorzy przekonują, że czeski jest prosty i zapraszają na darmową naukę języka Hrabala, Havla, Zelenki. Godzinna lekcja w Klubie pod Kolumnami (pl. Macieja 21) rozpocznie się o godz. 12. To wystarczy, aby potem zapytać Czeszkę / Czecha o jego hobby, kolor oczu, ulubionego artystę. Sprawdzian nabytej wiedzy nie będzie miał ani grama szkolnej grozy - uczestnicy zajęć wezmą udział w „szybkiej randce”. Pary będą miały po trzy minuty, aby poznać się bliżej, a może umówić się na kolejne spotkanie. A być może nową miłością uczestników zabawy okaże się język czeski.

Czeska sobota w Klubie Pod Kolumnami

Spotkania / Koncert / W plenerze / Warsztaty
Termin 4 marca 2017 od 12:00 do 19:00

Miejsce Klub Pod Kolumnami

Zobacz

Ostrów Tumski najbardziej czeski

Kolejnym wydarzeniem będzie spacer czeskimi śladami, który poprowadzi Wojciech Zalewski, autor przewodnika po Wrocławiu w języku czeskim i po Pradze w języku polskim. Trasa poprowadzi przez najstarszą część miasta Ostrów Tumski, Katedrę, następnie pl. Nankiera, Nowy Targ, Uniwersytet i Budynek dawnego Instytutu fizjologii Purkyniego. W herbie Wrocławia znajduje się lew z dwoma ogonami, symbol przynależności Wrocławia do Krony Czeskiej. Najwięcej pozostałości z tego okresu znajdziemy na Ostrowie Tumskim i Starówce. Np. kościół świętych Doroty, Stanisława i Wacława ufundował Karol IV Luksemburg. A poza tym kościół św. Elżbiety, klasztory - choćby Klasztor Szpitalników z Czerwoną Gwiazdą, dzisiaj zajmowany przez Ossolineum. Wpływowi Czesi we Wrocławiu pojawiali się także później. O Janie Ewangeliście Purkynim, XIX-wiecznym anatomie i fizjologu, założycielu pierwszego w świecie Instytutu Fizjologii, który ma swoją ulicę w centrum, Czesi uczą się w szkole. - To jeden z naszych najsławniejszych uczonych, ale mało osób pamięta, że ponad 20 lat spędził we Wrocławiu - mówi Natálie Raclavská, Czeszka od pięciu lat mieszkająca we Wrocławiu. Młoda tłumaczka prowadzi serwis Květ Evropy, to czesko-słowacki  informator o Wrocławiu. Portal jest współorganizatorem „Czeskiej soboty”. Więcej o tym pomyśle przeczytasz TUTAJ.

Zbiórka przed spacerem w pobliżu pomnika papieża Jana XXIII i kościoła św. Marcina o godz. 14.

Praskie pieśni, covery i niespodzianki

Ostatnim akordem „Czeskiej soboty we Wrocławiu” będzie koncert z udziałem praskich artystów w Klubie pod Kolumnami. Organizatorzy tak przedstawiają gwiazdy wieczoru:

  • Saša Niklíčková jest wspaniałą pieśniarką, która najlepiej oddaje hasło „chanson mit kopf ung korazón“;
  •  Michal Šnajdr natomiast jest fenomenalnym gitarzystą akustycznym, który na swoich koncertach prezentuje zarówno swoje autorskie kompozycje, jak i wyśmienite covery np. Tommy’ego Emmanuela i innych mistrzów gitary solowej;
  • praski pieśniarz Alfík to artysta, od którego można oczekiwać nieoczekiwanego, nie należy oczekiwać oczekiwanego, a czekanie się często zmieni w poszukiwanie.

Udział w wydarzeniach „Czeskiej soboty we Wrocławiu” jest darmowy. Tylko na spacer obowiązują zapisy mailowe na adres: [email protected]

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl