wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:04

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. 37. Przegląd Piosenki Aktorskiej w maju

Dwadzieścia premierowych spektakli w nurcie głównym i OFF, powrót Formacji Chłopięcej Legitymacje, tryptyk poświęcony historii Wrocławia, niesamowity spektakl „Jerusalem” Jordiego Savalla, koncert z piosenkami międzywojennej gwiazdy Eugeniusza Bodo, występ ukraińskiej grupy 5’nizza – to tylko niektóre z propozycji programowych 37. Przeglądu Piosenki Aktorskiej.

Reklama

W tym roku 37. PPA potrwa od 13 do 22 maja. – Tegoroczną edycję powiązaliśmy z tym, że Wrocław jest Europejską Stolicą Kultury – mówi Cezary Studniak, dyrektor artystyczny PPA. – To zainspirowało nas do poszukiwań piosenki mającej swoje korzenie w Europie.

Sprzedaż biletów na tegoroczny Przegląd Piosenki Aktorskiej ruszy już 5 marca o godz. 10. Po raz pierwszy nie będzie możliwości rezerwacji biletów – trzeba będzie kupić je od razu. Sprzedaż biletów na spektakle nurtu OFF rozpocznie się 6 marca. Natomiast bilety na koncerty klubowe będą do kupienia w dniu koncertu.

W tym roku PPA wyjdzie w plener – w programie znalazły się koncerty na powietrzu. Także na zewnątrz, na trawniku Capitolu działać będzie plenerowy klub festiwalowy, wieczorem koncerty klubowe będą odbywać się podziemiach teatru.

Tegoroczna edycja Przeglądu Piosenki Aktorskiej zapowiada się bardzo ciekawie. W programie będzie sporo propozycji teatralnych. Zobaczymy m.in. „Nietoperza” – spektakl w reżyserii Kornela Mundruczo przygotowany w TR Warszawa, oparty na motywach „Zemsty nietoperza” Johanna Straussa. Rzecz dzieje się w klinice eutanazji. Pacjenci chcą spędzić ostatnie chwile z muzyką, którą pamiętają z młodości. – Usłyszymy mnóstwo przejmujących i przewrotnych piosenek – mówi Cezary Studniak.

„Medeę” specjalnie na festiwal przygotowuje niemiecka reżyser Sabine Harbeke, w rolach głównych zobaczymy Annę Zubrzycki, współzałożycielkę Teatru Pieśń Kozła i legendę Teatru Gardzienice Mariusza Gołaja.

37. Przegląd Piosenki Aktorskiej

37. Przegląd Piosenki Aktorskiej

Spektakl / Teatr muzyczny / ESK / Muzyka / Performance / Sztuki wizualne / Teatr
Termin od 13 maja 2016 do 22 maja 2016

Miejsce Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu

Zobacz

Tryptyk o Wrocławiu

Trzy spektakle złożą się na opowieść o Wrocławiu. Formacja Chłopięca Legitymacje zaprosi widzów do Budorigum, antycznej osady nad Odrą. – Spojrzeliśmy w przeszłość Wrocławia i stwierdziliśmy, że był piastowski przez 350 lat. Postanowiliśmy się temu przyjrzeć – mówi Konrad Imiela z Formacji Chłopięcej Legitymacje. – Postaramy się, żebyście się dobrze poczuli jako widzowie, nie jako wrocławianie – dodaje. „Budorigum, czyli amerykańscy naukowcy o polskim Wrocławiu” to koncert galowy festiwalu.

Drugą częścią tryptyku będzie Koncert Specjalny: A. w reżyserii Wiktora Rubina. W plenerze, na dziecińcu Arsenału, będziemy mogli wysłuchać historii o „chorobie zapominania”. Będzie to próba zmierzenia się z przedwojenną historią Breslau, próba opowiedzenia historii miasta, które całkowicie zmieniło swoją tożsamość. Wystąpią Barbara Kinga Majewska, Marta Malikowska, Tomasz Nosiński, Robert Piernikowski, Jan Sobolewski, Bartosz Porczyk.

Tryptyk zamknie Koncert Specjalny: 3:10 do Yumy. Eastern w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur. Ostatni spektakl tryptyku w formie easternu opowie historię Kresów, powojennego zawłaszczenia Wrocławia i masowych przesiedleń.

Savall, Beatlesi, Bodo

W programie znalazły się też takie wydarzenia jak „Jerusalem” – niesamowity koncert, w którym biorą udział muzycy z Izraela, Grecji, Syrii, Armenii, Turcji pod dyrekcją katalońskiego dyrygenta i rekonstruktora muzyki dawnej Jordiego Savalla. To muzyczny obraz historii Jerozolimy, miasta trzech monoteistycznych religii – judaizmu, chrześcijaństwa i islamu.

Organizatorzy zaprosili też do Wrocławia spektakl o The Beatles „Magical Mystery Tour”. Będzie to przyspieszony kurs wiedzy o zespole, wyprawa na koncert legendarnych muzyków. – Piosenki są tak wspaniale odegrane, że nie mogłem uwierzyć, że są grane na żywo, a nie z playbacku – mówi Cezary Studniak.

Na scenie zobaczymy też międzywojenną gwiazdę kabaretową i filmową – Eugeniusza Bodo. Koncert zainspirowany został serialem telewizyjnym, który był kręcony m.in. we wnętrzach Capitolu. Na scenie w „Bodo” zobaczymy gwiazdy serialu, które zaśpiewają takie szlagiery jak Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Ach, te baby”, „Ach, śpij kochanie”. „Bodo” jest koncertem finałowym PPA.

Hip-hop, orkiestry, Demarczyk po amerykańsku i spektakl niespodzianka

W programie przeglądu znalazły się też takie propozycje jak „Rebel Babel Ensemble. Hip-hop między narodami” – koncert, w czasie którego w Parku Staromiejskim wystąpią hip-hopowcy (PROMOE, L.U.C., Rapsusklei, Jan Feat) i dziesiątki orkiestr dętych – amatorskich i zawodowych z różnych krajów.

Piosenki Ewy Demarczyk brawurowo śpiewać będzie amerykański duet Faun Fables. – Dwójka niesfornych hipisów bezkompromisowo interpretuje jej utwory – zapowiada Cezary Studniak.

Na scenie PPA usłyszymy też Benjamina Clementine z Wielkiej Brytanii – gwiazdę europejskiej sceny niezależnej, Soap&Skin – oryginalną wokalistkę z Austrii, Lior Shoov z Izraela, która pierwsze artystyczne szlify zdobywała występując na ulicach. Nadal występuje na nich jako buskerka.

Artyści i naukowcy z Torunia, czyli Instytut B61 zaprezentuje zaskoczonej publiczności „Ewolucję gwiazd”. Publiczność wyjedzie spod Teatru Capitol w nieznanym kierunku, by wejść do tajnych laboratoriów, gdzie poznają kolejne etapy życia gwiazd.

Nie zabraknie też na PPA spektakli kabaretowych – Konkurs Nieaktorskiej Interpretacji Piosenki urządzi Antykabaret „Dobry Wieczór we Wrocławiu” Marka Kocota, a Kino-teatrzyk Mumio zaprosi widzów na spektakl „Welcome home boys”.

Będzie też okazja by na żywo usłyszeć rosyjskojęzycznych Ukraińców z zespołu „5’nizza”. Ubiegłoroczny laureat PPA Maciej Musiałowski zaprosi widzów na swój recital „Bohater”. Zobaczymy też „Europejczyków” – spektakl, w czasie którego zaśpiewane zostaną najbardziej klasyczne songi największych autorów: Brela, Aznavoura, Weilla, Nohavicy i Kołakowskiego. Wystąpią m.in. Maja Kleszcz, Magdalena Kumorek, Mariusz Kilian, Paweł Królikowski.

Na koniec Agata Duda-Gracz zabierze widzów na spektakl-niespodziankę „4.’12”. Widzowie będą znać tylko termin, miejsce, nazwisko reżysera i nazwisko kompozytora, czyli Leszka Możdżera. W spektaklu wystąpi ponad 100 aktorów i studentów szkół aktorskich. – Więcej nic nie powiem o tym spektaklu – zarzeka się Cezary Studniak.

PPA to przede wszystkim Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki. Widzowie będą mogli śledzić II etap zmagań konkursowych oraz finał. Emocji nie zabraknie – w szranki stanęło już ponad 140 osób.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl