wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 1-2 marca: Święto Żołnierzy Wyklętych

Studenta Wydziału Elektromechanicznego Władysława Ciska, byłego żołnierza AK, funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa aresztowali w grudniu 1947 r. Za działalność w antykomunistycznym Zrzeszeniu Wolność i Niezawiłość został skazany na karę śmierci, wyrok na 28-letnim Cisku wykonano w listopadzie 1948 r. w więzieniu przy ul. Kleczkowskiej.

Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Władysława Ciska w gmachu głównym Politechniki Wrocławskiej w piątek, 28 lutego o godz. 11.00, będzie pierwszym punktem tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych we Wrocławiu.

Oficjalne uroczystości zaplanowano na 1 marca, który w 2011 r. został ustanowiony dniem pamięci o żołnierzach podziemia antykomunistycznego. Ich współorganizatorami są prezydent Wrocławia, wojewoda dolnośląski, wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.

Rozpocznie je w sobotę, 1 marca, o godz. 10.30 przemarsz spod bramy głównej cmentarza Osobowickiego pod pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego. Największa wrocławska nekropolia była miejscem pochówku ofiar Urzędu Bezpieczeństwa, mordowanych w więzieniu. O godz. 11.00 złożone zostaną wieńce pod pomnikiem w kwaterze 81A i 120.

O godz. 13.30 kombatanci spotkają się w Starym Ratuszu w Rynku na koncercie „Opera bez granic - muzyczne podróże przez wieki i kraje”, a o godz. 17.00 w kościele garnizonowym św. Elżbiety rozpocznie się msza św. w intencji żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Sobotnie obchody zakończy Marsz Pamięci, który o godz. 18.15 ruszy z Rynku do Ronda Żołnierzy Wyklętych ulicami: Krupniczą, Podwalem, Świdnicką, Powstańców Śląskich i Szczęśliwą.

Na niedzielę, 2 marca, zaplanowano spotkania, pokazy i dyskusje w Centrum Edukacyjnym „Konspira” w przejściu między pl. Solnym a ulicą Szajnochy. Od godz. 12.00 prezentowane będą filmy dokumentalne poświęcone żołnierzom wyklętym.

Natomiast o godz. 19.00 odbędzie się pokaz filmu „Kwatera Ł” o badaniach prowadzonych przez specjalistów z Instytutu Pamięci Narodowej na Powązkach w Warszawie, gdzie w latach 40. pochowano ofiary komunistycznego aparatu bezpieczeństwa zamordowane w więzieniu na Mokotowie. O badaniach prowadzonych tam w latach 2012-2013 opowie ich koordynator dr. hab. Krzysztof Szwagrzyk z IPN.

wto

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl